تبلیغات
كانون هواداران باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس - هوار ملا محمد در مصاحبه ویژه با سایت گل: با باشگاه آیل قبرس قرارداد دارم!/نمی توانم پرچم کردستان را حمل کنم!/بین من و کاشانی خدا قضاوت می کند/اگر علیه پرسپولیسی ها حرف بزنم، استقلالی ها پیش خودشان چه می گویند؟
به امید موفقیت پرسپولیس

هوار ملا محمد در مصاحبه ویژه با سایت گل: با باشگاه آیل قبرس قرارداد دارم!/نمی توانم پرچم کردستان را حمل کنم!/بین من و کاشانی خدا قضاوت می کند/اگر علیه پرسپولیسی ها حرف بزنم، استقلالی ها پیش خودشان چه می گویند؟

یکشنبه 22 اسفند 1389 03:14 ب.ظ

نویسنده : Omid

كانون هواداران پیروزی (پرسپولیس):

در خانواده ای بزرگ شدم که همه کردستان عراق آن ها را به خوبی می شناسند؛ پدرم جزو بزرگان عشیره زیباری و جایگاه خودم نیز بین مردم کشورم مشخص است. به همین دلیل وقتی می بینم یا می شنوم که به من تهمت بی نظمی می زنند یا از زبانم علیه دیگران حرف های نادرست می نویسند و از قول من به افراد دیگر بی احترامی می کنند خیلی ناراحت می شوم

از اختلاف با مدیران پرسپولیس تا پیوستن به استقلال و مصاحبه هایی که از قول «هوار ملا محمد» درج می شود، این بازیکن را بیشتر از سایر خارجی های حاضر در لیگ برتر مورد توجه و البته انتقاد رسانه ها قرار داده است. «یعقوب کعبی» روزنامه نگار اهوازی در مصاحبه ای وِیژه با هافبک استقلال از وی خواسته تا ابهامات موجود را برای فوتبالدوستان ایرانی روشن کند. در این مصاحبه بازیکن مذکور برای نخستین بار توانسته بدون دخالت مترجم، حرف هایش را با خبرنگار در میان بگذارد. مترجم هایی که بعضا بر اساس مصالح، حرف ها را کم یا زیاد می کنند. به همین دلیل توصیه می کنیم این مصاحبه تفصیلی را تا پایان مرور کنید.

 

اشاره: با دروازه بانی در منطقه «حی الصدام» شهر موصل فوتبال را شروع کرد؛ بعد از آن به تیم محلی نینوای شمالی رفت و سپس توسط یکی از دوستانش بنام «صابر العسلی» به تیم جوانان باشگاه موصل پیوست تا فوتبال را بصورت رسمی شروع کند. نقطه عطف زندگی ورزشی «هوار ملا محمد» پذیرفته شدن در تست فنی باشگاه نیروی هوایی عراق بود؛ روزی که «عمو بابا» مربی فقید و بیاد ماندنی فوتبال عراق، بازی هوار را تأیید کرد و از وی خواست تا بعد از دریافت رضایت نامه از باشگاه موصل به بغداد برگردد و در باشگاه معروف نیروی هوایی عضو شود. بعد از آن بود که گوش چپ سریع اهل کردستان عراق در مسیر پیشرفت قرار گرفت و بازی در تیم ملی، قهرمانی جام ملت های آسیا، بازی و گلزنی در لیگ قهرمانان اروپا و چندین قهرمانی در رده باشگاهی کشورهای مختلف را تجربه کرد.

«هوار ملا محمد» طی مدت کوتاهی که در فوتبال ایران حضور داشته، به اندازه تمام دوران ورزشی اش با مسائل حاشیه ای درگیر بوده و هست. حاشیه هایی که خیلی از منتقدین وی را در آن ها مقصر می دانند اما بازیکن فعلی استقلال تهران، نظر دیگری دارد.

گفت و گوی مفصل ما با ستاره محبوب عراقی ها که به وی لقب «عقرب سفید» داده اند را بخوانید.

یک سئوال برای کسانی که هوار را قبل از حضورش در فوتبال ایران می شناسند وجود دارد؛ چرا بازیکنی که در عراق به تعصب مشهور است، در ایران تبدیل به یک بازیکن خبرساز و پرحاشیه شده است؟!

این سئوال برای خودم نیز وجود دارد. سابقه ورزشی من کاملا روشن است. از بازی در لیگ عراق گرفته تا فوتبال حرفه ای در قطر و امارات و حضور در قبرس و بازی در لیگ قهرمانان اروپا و سال ها عضویت در تیم ملی؛ هیچ زمانی پیش نیامد که مشکلی درست کنم و همیشه به تعهداتم عمل کرده ام. متأسفانه زمان حضورم در پرسپولیس مشکل کوچکی پیش آمد اما آن را بزرگ کردند و بعد از آن بود که هر چه خواستند در موردم گفتند و نوشتند.

اما یک مشکل کوچک که این همه جنجال به دنبال خود نمی آورد؟!

من جنجالی ایجاد نکردم. یک بار در بازگشت به ایران تأخیر داشتم و در بازی با سپاهان غایب بودم. بلافاصله جلسه ای با رئیس باشگاه پرسپولیس برگزار کرده و دلیل غیبتم را توضیح دادم و به کاشانی گفتم اهل دروغ گفتن نیستم؛ اگر دلایل غیبتم را باور نمی کنید حاضرم به کلام الله قسم بخورم که تعمدی در تأخیرم نداشته ام. وی حرف هایم را شنید و در نهایت گفت مشکلی وجود ندارد؛ به فکر جام حذفی باش و به قهرمان شدن پرسپولیس کمک کن تا بعد از فینال جام حذفی حق و حقوقت را پرداخت کنیم.

و طلبت پرداخت شد؟

نه تنها طلب 150 هزار دلاری ام را ندادند که حتی پاداش قهرمانی جام حذفی را از من دریغ کردند. به آقای کاشانی گفتم درست است که قرارداد رسمی دارم و می توانم از شما شکایت کنم اما اهل جار و جنجال نیستم؛ نه شکایت می کنم و نه مصاحبه ای انجام می دهم اما قانونا و شرعا به گردن شما حقی دارم. اگر حقم را ندهید، خدا بین من و شما قضاوت خواهد کرد. بعد از آن رفتم عراق و کلمه ای هم حرف نزدم اما متأسفانه مدیران پرسپولیس نه تنها حق و حقوقم را نادیده گرفتند که شروع به مصاحبه کردن و تهدید به شکایت علیه من کردند.

شما هم بیکار ننشستی و به محض بازگشت به ایران، از خجالت آن ها درآمدی و گفتی در مسابقه دربی از پرسپولیسی ها انتقام خواهی گرفت!

به هر چه اعتقاد دارید حاضرم قسم بخورم من اصلا زبان فارسی را بلد نیستم که بخواهم مصاحبه ای انجام بدهم. از زمان حضورم در استقلال، تنها یک بار در روز عقد قراردادم خبرنگاران تلویزیون ایران آمدند و یک مصاحبه چند دقیقه ای در محل باشگاه استقلال به کمک مترجم با من انجام دادند که در تلویزیون پخش شد. متأسفانه در این مدت می دیدم مصاحبه هایی از زبان من چاپ می شود و مثلا می نویسند که در دربی جواب پرسپولیسی ها را می دهم و با گل زدن انتقامم را می گیرم و حرف های دیگری که حتی یک بازیکن کم تجربه نیز بر زبان نمی آورد؛ چه برسد به بازیکنی که هفت سال در کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی به شکل حرفه ای بازی کرده است. من یک فصل عضو باشگاه پرسپولیس بودم؛ با همه بازیکنان و مربیانش رفاقت کردم و از هوادارانش نیز به جز محبت و احترام چیزی ندیدم. چطور می شود به پرسپولیسی ها بی احترامی کنم؟ اگر من بخواهم علیه پرسپولیسی ها حرف بزنم، استقلالی ها پیش خودشان چه می گویند؟ آیا نمی گویند این بازیکن فردا که از تیم ما رفت، حتما علیه استقلال هم مصاحبه خواهد کرد؟!

یعنی می خواهی بگویی هیچ مشکلی با باشگاه پرسپولیس نداشتی؟!

توضیح دادم که فقط با رئیس باشگاه پرسپولیس آن هم در یک مورد مشکل داشتم. این مشکل را هم در اتاق دربسته و چهره به چهره به آقای کاشانی گفتم و در نهایت وی را به خدا واگذار کردم و بعد از آن رفتم و حرفی نزدم. نمی دانم چه کسانی و به چه دلیلی از قول من علیه پرسپولیسی ها مطلب می نویسند.

چرا از طریق باشگاه استقلال و مدیر برنامه هایت پیگیر موضوع و مطالب مذکور نمی شوی؟

مدیر برنامه هایم یک ایرانی مقیم کشور کاناداست و در ایران حضور ندارد. از مسئولان باشگاه استقلال هم درخواست کرده ام برای چنین مطالبی پیگیری لازم را انجام دهند. خواهش می کنم بنویسید که هوار ملا محمد هیچ فردی تحت عنوان مدیر برنامه یا مترجم در ایران ندارد که بخواهد از قول من مطالبی به روزنامه ها بدهد. همان روز اول به مدیران باشگاه استقلال تأکید کردم که من شخصا پیگیر مشکلاتم می شوم تا اجازه ندهم مشکلاتی همانند جریانات پرسپولیس برایم تکرار شود. به افرادی هم که در یکی-دو سال گذشته پیگیر کارهایم در ایران بودند، دستمزدشان را تمام و کمال پرداخت کردم و گفتم اگر می خواهید من راحت باشم و در آرامش زندگی کنم، اجازه بدهید تنها باشم و مشکلاتم را شخصا برطرف کنم.

آیا با باشگاه استقلال در این مدت مشکلی نداشته ای؟

من آدمی نیستم که دنبال ایجاد مشکل باشم. در زمان حضورم در پرسپولیس هم به غیر از یک نوبت تأخیر در بازگشت از عراق مورد دیگری نداشتم؛ خدا را شکر تا کنون در استقلال برایم مشکلی پیش نیامده؛ باشگاه به تعهداتش عمل کرده و من نیز بدون هیچ مشکلی در تمرینات و مسابقات حاضر می شوم. فکر کنم یکی از دلایلش اینست که خودم پیگیر کارهایم هستم. باز هم تکرار می کنم در کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی حتی یک مورد اختلاف با باشگاه هایم نداشتم و فقط در ایران با چنین مواردی روبرو شدم.

اما در ایران خیلی ها اعتقاد دارند بازیکنان عراقی چندان تابع نظم نبوده و به مفاد قراردادهایشان و مسائل انضباطی پایبند نیستند.

اگر این طور بود که باید بازیکنان عراقی در سایر کشورها هم مشکل ساز می شدند در حالی که چنین چیزی نیست. من اتفاقا نظر دیگری دارم؛ در ایران نه تنها بازیکنان عراقی که اکثر بازیکنان خارجی با باشگاه ها به مشکل می خورند. بعنوان مثال در همان باشگاه پرسپولیس آیا فقط هوار دچار مشکل شد یا اغلب بازیکنان خارجی با مواردی روبرو بودند و کار به فسخ قرارداد کشید؟! در مدت حضورم در ایران بارها دیده یا شنیده ام که بازیکنان خارجی با باشگاهشان دچار اختلاف شده اند.

یعنی اعتقاد داری که باشگاه های ایرانی در این اتفاقات مقصرند؟!

مهم ترین دلیل ایجاد مشکلات، عدم اجرای مفاد قرارداد از سوی باشگاه هاست. هر قراردادی دو طرف امضاء کننده دارد؛ همانطور که بازیکن تعهداتی دارد، باشگاه هم موظف به انجام تعهداتی است. در اینجا اگر بازیکن در یک جلسه تمرین که جزو تعهدات قانونی وی است غیبت داشته باشد، به شدت مورد انتقاد باشگاه و مطبوعات قرار می گیرد اما اگر باشگاه در پرداخت مبلغ قرارداد کوتاهی کند، همه چیز خیلی عادی تلقی می شود و بازیکن حق اعتراض نخواهد داشت. من می گویم وقتی باشگاه زیر قراردادی را امضاء کرده که در آن نوشته شده مبلغ قسط اول باید در زمان امضای قرارداد پرداخت شود، اگر پرداخت نکنند این قرارداد از اعتبار قانونی ساقط است. شاید بازیکنان گمنام از برخی کشورها بیایند اینجا تا یک مبلغی بگیرند حتی اگر بازی نکنند و صدایشان هم در نیاید، اما من یا اکثر بازیکنان عراقی که در ایران بازی می کنند، بازیکنان ملی پوش هستند و نمی توانند با این مسائل کنار بیایند.

اما از هوار که وضع مالی مناسبی دارد و دارای تجربه بالایی نیز هست، انتظار می رود با باشگاه هایی نظیر استقلال و پرسپولیس که مردمی هستند و طرفداران زیادی دارند، تعامل و همکاری بیشتری داشته باشد.

این انتظار منطقی است اما به شرطی که صداقت بین طرفین وجود داشته باشد. اگر رئیس باشگاهی که در آن عضویت دارم، بیاید با صراحت بگوید که الان پول در حساب باشگاه نداریم و طلبت را 10 روز یا 15 روز دیرتر پرداخت می کنیم، با کمال میل قبول می کنم اما اگر حقیقت را نگوید، نمی توانم کوتاه بیایم. اینکه هر روز بگویند فردا صبح بیا باشگاه تا پولت را بدهیم و روز بعد هم وعده پس فردا را بدهند و این داستان هر روز ادامه پیدا کند، اعصابم را بهم می ریزد و نمی توانم روی تمریناتم تمرکز کنم. اینجا بحث حق و حقوق مطرح است و بازیکنی که از یک کشور دیگر می آید این حق را دارد که طبق قرارداد حقوقش را مطالبه کند.

تفاوت اساسی بین باشگاه های قطر و امارات که در آن ها حضور داشتی را با باشگاه های ایرانی در چه می بینی؟

در العین امارات و الخور قطر همان روز اول نیمی از مبلغ قراردادم را نقد پرداخت کردند؛ این موضوع برای تمام بازیکنان خارجی وجود داشت. در روز نخست هر ماه مبلغ مربوط به حقوق ماه قبل را به حساب بازیکن واریز می کردند. منزل و ماشین نیز در روز امضای قرارداد تحویل بازیکنان خارجی می شد؛ امکانات و اردوها نیز فوق العاده عالی بود و طبیعتا در آن جا بازیکن دلیلی برای فکر کردن به چیزی غیر از فوتبال ندارد. اگر هم بازیکن خارجی کوچکترین مورد انضباطی یا افت فنی داشته باشد، بلافاصله مورد مواخذه و انتقاد قرار می گیرد یا با جرایم سنگین و حتی فسخ قرارداد روبرو می شود. در رابطه با لیگ ایران و وضعیت امکانات باشگاه ها و سایر موارد خودتان قضاوت کنید تا به نتیجه برسید.

قبل از اینکه به ایران بیایی، به قبرس رفتی، پنج روز آن جا بودی و ضمن عقد قرارداد با باشگاه آیل لیماسول در تمرین آن تیم شرکت کردی. حتی مراسم معارفه ات نیز انجام شد و در نهایت بدلیل عدم صدور آی تی سی از سوی فدراسیون فوتبال ایران به تهران برگشتی و با استقلال شروع به کار کردی! تصاویر  حضورت در تمرین و جلسه معارفه ات در قبرس نیز موجود است ولی دوست دارم خودت با صراحت درباره این موارد توضیح بدهی.

این موارد را انکار نمی کنم. من همین الان هم تحت قرارداد باشگاه آیل لیماسول هستم؛ قراردادی به مدت یک سال و نیم با آیل امضاء کردم و می خواستم در قبرس به فوتبالم ادامه دهم ولی چون مدیر برنامه هایم با استقلال قراردادی تا پایان فصل امضاء کرده بود، مجوز بازی ام برای قبرس صادر نشد. از آن طرف رئیس باشگاه آیل اجازه حضورم در ایران را نمی داد اما خوشبختانه با وساطت «استاد فریدی» رئیس عراقی باشگاه آپولون قبرس که در فوتبال آن کشور فردی مورد احترام است، مشکلم بصورت موقت برطرف شد. وی توانست رضایت مسئولان آیل لیماسول را جلب کند تا من به ایران بیایم و تا پایان فصل در خدمت استقلال باشم.

یعنی حضور پر سر و صدای هوار در ایران و استقلال تهران موقتی است و در پایان فصل به قبرس باز می گردی؟!

قرارداد فعلی ام با استقلال تا پایان لیگ امسال است. بعد از آن طبق قانون بازیکن باشگاه آیل قبرس هستم؛ اگر بخواهم در استقلال بمانم یا به هر تیم دیگری بروم، مجبورم از باشگاه آیل رضایت نامه بگیرم. کسی از آینده خبر ندارد و دوست ندارم فکرم را مشغول این موضوع کنم؛ فعلا بازیکن استقلال هستم و برای فصل آینده هم خدا بزرگ است.

وضعیت تیم استقلال تهران در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا، خصوصا بازی با النصر سعودی را چگونه می بینی؟

در دو بازی خانگی مقابل مس کرمان و سایپا توپ هایمان گل نشد و امتیازات را حرام کردیم! اما شرایط بازی با النصر فرق دارد؛ همه بازیکنان مصمم هستند تا در این مسابقه نتایج قبلی را جبران کنند و انشاالله برابر النصر بازی خوبی ارائه می دهیم و نتیجه مطلوبی می گیریم.

بعد از این بازی و مسابقه مقابل صبای قم، دربی تهران از راه می رسد. مسابقه ای که تأکید می کنی تا کنون حرفی درباره آن نزده ای؛ اکنون نظرت را بیان کن.

بازی های دربی در تمام نقاط جهان از حساسیت و اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ این مسابقه ایست که هواداران فوتبال در ایران می توانند از آن لذت ببرند. مهم ترین موضوع در دربی، رعایت بازی جوانمردانه و احترام بازیکنان دو تیم به طرف مقابل است تا بتوانند تماشاگران حاضر در ورزشگاه و آن ها که از تلویزیون بازی را می بینند را از دیدن یک مسابقه فوتبال زیبا خوشحال کنند. فوتبال بهرحال برد و باخت دارد و مهم اینست که حرمت ها حفظ شود.

با این تفاصیل باید منتظر باشیم که به رسم معمول در فوتبال ایران، برای علی دایی و نیمکت پرسپولیس دسته گل ببری؟!

اگر لازم باشد حتما همین کار را می کنم. من نه با علی دایی و نه با هیچ یک از پرسپولیسی ها کدورتی ندارم.

و حالا بدون تعارف؛ آیا دوست نداری در دربی گل بزنی؟!

ولله هر بازیکنی در هر مسابقه ای که وارد میدان می شود، حتی اگر مسابقه عادی و کم تماشاگر باشد دوست دارد برای تیمش گل بزند. طبیعتا هم من و هم سایر بازیکنان هر دو تیم دوست دارند گلزنی کرده و هوادارانشان را خوشحال سازند، در نهایت هم باید ببینیم خدا چه می خواهد و این شانس را نصیب چه بازیکنی می کند.

هوار ملا محمد در فوتبال حسرت چه چیزی را می خورد؟

حسرت نرفتن به جام جهانی! من در کشورهای مختلف بازی کرده و چندین قهرمانی را در عراق، لبنان، قبرس و ایران تجربه کرده ام؛ با تیم ملی عراق قهرمان آسیا شده ام، در لیگ قهرمانان اروپا بازی کردم و گل زدم اما مثل دیگر همبازیان فعلی ام در تیم ملی عراق حسرت بازی نکردن در جام جهانی را می خورم. امیدوارم به جام جهانی 2014 صعود کنیم و بعد از بازی در آن مسابقات از دنیای فوتبال خداحافظی کنم.

و چه موضوعی بیشتر باعث ناراحتی ات می شود؟

از دروغ و همچنین زیر سئوال بردن شخصیت ورزشی ام خیلی آزرده می شوم. در خانواده ای بزرگ شدم که همه کردستان عراق آن ها را به خوبی می شناسند؛ پدرم جزو بزرگان عشیره زیباری و جایگاه خودم نیز بین مردم کشورم مشخص است. به همین دلیل وقتی می بینم یا می شنوم که به من تهمت بی نظمی می زنند یا از زبانم علیه دیگران حرف های نادرست می نویسند و از قول من به افراد دیگر بی احترامی می کنند خیلی ناراحت می شوم.

به کردستان عراق اشاره کردی. خیلی از احزاب جدایی طلب آن ایالت بدلیل آنکه پرچم کردستان را در میادین بین المللی حمل نمی کنی؛ انتقادات شدیدی را متوجه شما می کنند و حتی مدتی در شبکه های ماهواره ای از مردم کردستان می خواستند که هوار را بایکوت کنند اما مردم برعکس آن عمل کردند و یک بار هنگام حضورت در سلیمانیه و شهر رانیه، با استقبالی روبرو شدی که برای فوتبالیست عراقی دیگری سابقه نداشته است. در این رابطه توضیح بده.

بله این مشکلات وجود داشت. خوب من نماینده تمام مردم عراق در میادین بین المللی هستم و نمی توانم پرچم ایالت کردستان یا احزاب خاص را حمل کنم؛ حتی اگر بخواهم نیز قوانین بین المللی فوتبال و فیفا چنین اجازه ای به من نمی دهد. بهرحال همه می دانند که من یک کرد اهل کردستان هستم و نام خانوادگی ام «زیباری» نیز کاملا مشخص است و حمل پرچم زادگاهم کردستان برایم افتخار است اما آن ها باید بپذیرند زمانی که هوار برای تیم ملی عراق بازی می کند، نماینده تمام ملت عراق است نه فقط نماینده کردستان! خبرنگاران روزنامه های کرد زبان نیز بارها در این باره از من سئوال می کردند و در نهایت از آن ها خواهش کردم که دیگر از من نپرسند چرا پرچم کردستان را در میادین بین المللی حمل نمی کنم!

و به همین دلیل نقشه عراق را روی بازوی راستت حک کرده ای؟! خصوصا که در کنار یونس محمود و نشأت اکرم محبوب ترین فوتبالیست ها بین مردم عراق هستی و همیشه دیده می شود که در مناطق محروم بین بچه های فقیر حاضر می شوی و با آن ها فوتبال بازی کرده یا برایشان مدارس فوتبال راه اندازی می کنی.

خوب من هر چه دارم از مردم عراق است و عاشق همان مردمی هستم که مرا دوست دارند و ابراز محبت می کنند. امیدوارم کشورم رنگ آرامش را بخود ببیند و مردم بتوانند احساس امنیت کنند.

در پایان این مصاحبه، دوست داری بیشتر کدام پیام را به جامعه فوتبال ایران برسانی؟

باز هم خواهش می کنم روی این مسأله خیلی تأکید کنید که هوار در ایران مدیر برنامه، مترجم، سخنگو یا نماینده ای ندارد و علیه هیچ شخصی یا باشگاهی هم مصاحبه نکرده است. به خبرنگاران ایرانی هم بگویید! که حرف سایر اشخاصی که از قول هوار صحبت می کنند را نپذیرند و آن ها را باور نکنند!

 

بهرحال این یک گفت و گوی ضبط شده است؛ قطعا پیامت را به فوتبالدوستان ایرانی خواهیم رساند و فایل صوتی صحبت هایت نیز محفوظ خواهد ماند. اگر حرف دیگری مانده است عنوان کن.

 

از همه تماشاگران چه استقلالی و چه پرسپولیسی که در مدت زمان حضورم در ایران به من محبت داشتند، تشکر می کنم و امیدوارم سال جدید برایشان پر از برکت باشد.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -