تبلیغات
كانون هواداران باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس - کارنامه دو دهه حضور کریم باقری در عرصه باشگاهی
به امید موفقیت پرسپولیس

کارنامه دو دهه حضور کریم باقری در عرصه باشگاهی

دوشنبه 8 آذر 1389 03:27 ب.ظ

نویسنده : Erfan

Go to fullsize image

 

کریم باقری از معدود بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است که حدود 2 دهه در بالاترین سطح درخشیده و افتخارات بی شماری نیز بدست آورده است.

 

کانون هواداران پیروزی (پرسپولیس):

 کریم باقری برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد. این خبری بود که از دیشب تاکنون تیتر اصلی سایت های خبری و خبرگزاری هاست. کاپیتان پرسپولیس بعد از حضور نصفه و نیمه در بازیهای این فصل سرخپوشان، تصمیم گرفت که کفش ها را آویخته و جا را برای بازیکنان جوان باز کند. کریم آخرین بازیکن از نسل بازیکنان بزرگ پرسپولیس است که با رفتن او جای خالی اش در پرسپولیس به شدت احساس خواهد شد. سایت گل به مناسبت خداحافظی کریم باقری کارنامه دو دهه حضور او در عرصه فوتبال باشگاهی را زیر ذره بین برده است:

  • تراکتورسازی تبریز(71-1370)

28  بازی ( 2گل)

کریم فوتبال خود را با تراکتورسازی شروع کرد و اولین بار در هفته پنجم لیگ آزادگان مقابل استقلال در استادیوم آزادی و در حالی که 17 سال داشت، به میدان رفت. کریم در ابتدای دوران فوتبال خود در پست دفاع بازی می کرد ودر این بازی که تیمش 2-1 باخت، نمایش خوبی داشت. در فصل اول حضورش 15 بازی انجام داد و یک گل به ثمر رساند. اولین گل او حاصل یک ضربه پنالتی بود که وارد دروازه سپاهان شد. دومین فصل  حضور کریم در تراکتورسازی با درخشش فوق العاده این تیم در لیگ آزادگان بود که تراکتورسازی تا نیمه نهایی لیگ پیش امد. در همین سال وی به تیم ملی جوانان دعوت شد. کریم 3 بازی نیز در جام حذفی برای تراکتورسازی به میدان رفت.

  • کشاورز تهران ( 74- 1372)

65 بازی ( 11گل)

در اولین فصل حضور در تیم پرستاره کشاورز، کریم به تیم ملی دعوت شد. در بازیهای مقدماتی جام جهانی 1994 پس از نمایش ضعیف در پست دفاع ، وی به خط هافبک منتقل شد و درخشش این بازیکن 21 ساله آغاز شد. کریم در فصل اول فقط یک گل برای کشاورز به ثمر رساند، اما در دو فصل بعدی آمار گلهای وی به 4 و 6 افزایش یافت. در کشاورز زیر نظر سیروس قایقران فوتبال این هافبک ملی پوش تکامل یافت . باقری همچنین در 6 بازی جام حذفی نیز برای کشاورز 3 گل زد.

  • پرسپولیس تهران (1375)

20 بازی ( 4گل)

در زمستان 74 کریم با یک رقمی که در آن زمان نجومی محسوب می شد( 15 میلیون تومان) به پرسپولیس پیوست. کریم در بازیهای ملی در سال 75 درخشش خوبی داشت و در جام ملتهای آسیا یکی از 3 بازیکن برتر ایران بود. در پرسپولیس اما فقط یک فصل بازی کرد و پس از قهرمانی در این تیم، به عنوان یکی از اولین بازیکنان نسل جدید فوتبال ایران راهی آلمان شد. کریم با پرسپولیس قهرمان لیگ شد و در آسیا نیز با این تیم سوم شد. او علاوه بر 20 بازی و 4 گل در لیگ، در جام حذفی و آسیا نیز طی 11 بازی 6 گل برای سرخپوشان به ثمر رساند.

  • آرمینیا بیله فلد آلمان ( 78- 1376)

60 بازی ( 9گل)

در تابستان 76 باقری به همراه دایی عازم بوندس لیگا شد و به تیم کوچک بیله فلد پیوست. کریم در هفته دوم مقابل اشتوتگارت برای اولین بار بازی در بوندس لیگا را تجربه کرد و در هفته بیستم مقابل کارلسروهه برای  اولین بار گلزنی کرد. اگرچه بیله فلد در پایان فصل سقوط کرد، اما کریم در اولین فصل حضورش در آلمان 18 بازی کرد و 3 گل زد و این در حالی بود که بیشتر اوقات در بازیهای تیم ملی حضور داشت. در فصل دوم با این تیم در بوندس لیگای دو 22 بازی کرد و 2 گل زد و 6 بازی را به دلیل یک تکل خشن و محرومیت از دست داد! پس از بازگشت به بوندس لیگا، کریم یک نیم فصل در این تیم باقی ماند و مجددا به پرسپولیس بازگشت و از این تیم هم راهی امارات شد. باقری در 5 بازی جام حذفی نیز یک گل برای بیله فلد زد.

  • النصر امارات (79- 1378)

8 بازی ( 4 گل)

پس از بازگشت به ایران، یک نیم فصل را بطور قرضی در النصر امارات توپ زد و در مدت کوتاه حضور در این تیم اماراتی عملکرد خوبی نیز داشت. او در 8 بازی برای النصر 4 گل در لیگ زد و در یک بازی جام حذفی نیز یک گل زد و با النصر نایب قهرمان لیگ امارات شد.

  • چارلتون انگلیس ( 80-1379)

یک بازی

بدترین دوران زندگی ورزشی کریم در این تیم انگلیسی بود. باقری در مدت حضور در انگلستان مشکلات متعددی را تجربه کرد و فقط یک بار توانست در ترکیب چارلتون قرار گیرد. علیرغم قرارداد سه ساله، در پایان فصل به ایران بازگشت. کریم در تمام این سالها جایگاه خود را در تیم ملی حفظ کرد.

  • السد قطر(81-1380)

11 بازی ( 5گل)

پس از پایان مسابقات مقدماتی جام جهانی 2002 که با ناکامی ایران در صعود به جام جهانی همراه بود، کریم به عنوان گرانقیمت ترین بازیکن تاریخ السد با این تیم قطری قرارداد بست. در جام باشگاههای عربی او طی 5 بازی 5 گل برای السد به ثمر رساند و به عنوان برترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد. در لیگ قطر نیز طی 11 بازی 5 گل به ثمر رساند. باقری همچنین برای این تیم در جام برندگان جام آسیا نیز بازی کرد، اما در 4 بازی گلی نزد.

  • پرسپولیس تهران ( 1381- 1389)

178 بازی ( 29 گل)

از فصل 81 لیگ برتر تاکنون کریم در پرسپولیس توپ می زند. او پس از چند فصل حضور نصفه و نیمه که با حاشیه های زیادی نیز همراه بود، از فصل 85 و با تیم دنیزلی درخشش مجدد خود را اغاز کرد و در فصل 86 یکی از ارکان قهرمانی پرسپولیس بود. در سال 87 دوباره پس از 7 سال به تیم ملی بازگشت و  با خداحافظی پیروانی و رهبری فر ، از فصل 84 بازویند کاپیتانی نیز به این بازیکن باتجربه و کهنه کار رسیده است. کریم فصل گذشته قهرمانی جام حذفی را نیز با پرسپولیس تجربه کرد و در این فصل نیز برای آخرین بار در بازی مقابل مس کرمان به میدان رفت و روز 7 آذر نیز برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد.

کریم با زدن 29 گل بهترین گلزن پرسپولیس در لیگ برتر است و علاوه برا این در 20 بازی حذفی و 4 بازی آسیایی نیز پرسپولیس را همراهی کرده و 4 گل نیز به ثمر رسانده است.

 
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -